همایش روز جهانی اسکیزوفرنیا خرداد 1378

انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا به مناسبت 23 می، روز جهانی اسکیزوفرنیا در تاریخ 1387/3/3 همایش یک روزه‌ای را در سالن همایش های شهرداری منطقه 10 تهران با شعار «بیماری بخشی از تواناییم را گرفته، حفظ و ارتقاء باقیمانده توانایی‌ها حق من است.» برگزار نمود. انتخاب این شعار به علت نام‌گذاری سال 2008، توسط سازمان جهانی معلولین با نام «اشتغال معلولین» است. سرکار خانم دهباشی‌زاده مدیر عامل انجمن انتخاب موضوع همایش را ضرورت تأسیس مراکز تفریحی و کارگاه‌های حمایت شده جهت حفظ توانایی‌ها دانست و نقش اشتغال را در درمان و پیشگیری از عود بیماری و تعیین دستور کار برای انجمن نامید. سپس اساتید روانپزشکی و اعضاء هیئت علمی گروه توانبخشی دانشکده توانبخشی در مورد بیماری و اثر توانبخشی اجتماعی و حرفه‌ای و عملی ساختن آنها سخنانی را بیان کردند و نماینده خانواده‌ها به موضوع از بعد مشکلات خانواده‌ها پرداخت و از مسئولین تقاضای توجه بیشتر به این قشر محروم نمود و در پایان اعضاء حاضر مطالبات خود را به صورت قطعانه اعلام نمودند، بعضی از مفاد آن به شرح زیر می‌باشد:

1) حفظ و ارتقاء باقی مانده توانایی‌ها حق بیماران ما است.

2) مشارکت بیشتر اجتماعی حق بیماران ماست و این از طریق گسترش مراکز توانبخشی دولتی و ایجاد مراکز تفریحی ممکن   خواهد شد.

3) آموزش کامپیوتر و راه‌اندازی شبکه خانواده و ایجاد امکان ارتباط بین خانواده‌های بیماران

4) ایجاد و تأسیس کارگاههای حمایت شده برای دستیابی به تأمین اجتماعی و اقتصادی جهت امرار معاش

5) درخواست از مسئولین رسانه‌ها و صداوسیما که در برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی برنامه‌ها از نظرات کارشناسی انجمن احبا در جهت انگ‌زدایی از بیماران استفاده نمایند.

6) ایجاد تسهیلاتی برای استفاده از برنامه‌های تفریحی به صورت رایگان یا نیم بها مانند تئاتر، سینما و …

7)معرفی انجمن و اهداف آن با همکاری صداوسیما در رابطه با شناساندن بیماری

سازمان بهزیستی کشور و وزارت بهداشت و درمان، وزارت کار و امور اجتماعی و آموزش فنی و حرفه‌ای و سایز سازمانهای مربوطه نیاز دارد                    معلولیت یک شانس برابر است، قبل از ابتلا به آن به نیازهایمان پاسخ دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.