آموزش روان‌شناختی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا

آموزش روان‌شناختی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا و خانواده آنان سال‌ها است که به بیمار و خانواده‌اش کمک می‌کند تا با علائم بیماری،درمان،روش‌های انطباق با بیماری و روش حل مشکل آشنا شوند. در نتیجه بیمار و خانواده، توان شناخت بیشتر بیماری و همکاری هماهنگ با تیم درمان را پیدا می‌کنند. نتیجه تحقیقات مختلف در دنیا و کشور ما نشان داده‌اند که این آموزش‌ها میزان بستری مجدد و برگشت بیماری را پایین می‌آورد. همچنین استرس و فرسودگی ناشی از بیماری را در خانواده بیماران کم می‌کند و میزان پذیرش درمانی و همکاری بین بیمار و خانواده و تیم درمانی را بالا می‌برد . شرکت در این جلسات به بیماران و خانواده آنان فرصت می‌دهد که در مورد نگرانی ها و سئوالاتی که در مورد بیماری و درمان دارند صحبت کنند و اطلاعات لازم را فراگیرند.
در انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا) نیز آموزش روان‌شناختی برای بیماران و خانواده آنان چندین دوره هرکدام جداگانه توسط کادر درمان برگزار شده است. جلسات آموزش روان‌شناختی شامل هشت جلسه آموزش گروهی است که معمولا هفته‌ای یکبار برگزار می‌شود. ارزیابی این جلسات نشان داده است که بیماران و خانواده آنان در مجموع از شرکت در این جلسات رضایت داشته‌اند و جلسات آموزش را مفید دانسته‌اند.

دکتر یاسمن متقی پور
روانپزشک و هیات علمی دانشگاه

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتاب آموزش روانشناختی نوشته دکتر یاسمن متقی‌پور چاپ شده توسط انتشارات گیسا مطالعه فرمائید.

 

3 دیدگاه دربارهٔ «آموزش روان‌شناختی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا»

  1. قباد دیناری

    بنام خدا
    باسلام وعرض ادب واحترام
    بررسی وپی گیری مشکلات حقوقی وقضایی بیماران اسکیزوفرنیا، منجمله: حکم حجر، نصب وعزل قیم، سهم الارث، پذیرش وبستری و حمایت های حقوقی وقضائی، حین بستری وبعدازترخیص

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.